čtvrtek 2. července 2009

Jahodová sezóna

Jistě jste si každý z Vás všimli, že stánky s jahodami jsou na každém rohu. Neodolala jsem a kilo nakoupila, však se to zdělá:) Jahody přešly nejprve procesem focení na parapetu okna, kde pro ně bylo dostatek světla. Zkoušela jsem různá aranžmá, ani na šlehačku jsem nezapomněla:) A pak přišlo na řadu velké převeliké pečení dortíku. Recept jsem objevila na tomto webu, ale někam se záhadně vypařil, netuším kam :( a tak ho musím přetlumočit sama.

Potřebujete:
  • piškot: 3 žloutky, 3 bílky, 200g cukru moučka, 1 vanilkový cukr, 150 ml oleje, 300g polohrubé mouky, 1 prdopec a 100ml mléka, a hrst čokoládových vloček (může být nakrájená čoko na vaření)
  • náplň: 1 vanilkový pudink, 100g másla, 2 lžíce cukru, kapku rumu, libovolnou gramáž jahod (dělala jsem z necelého kila), jahodový džem
Nejprve si vyšleháme žloutky s cukrem, pak přidáváme pomalu olej a zbytek surovin, vyšlehané bílky dáváme až nakonec, zamícháme je ručně. Těsto vylijeme do vysypané dortové formy (čím širší, tím lepší - mě těsto moc vykynulo nahoru) a dáme péct do trouby. Mezitím si připravíme pudink dle návodu, který po uvaření necháme vychladnou. Poté do něj zašleháme máslo s cukrem a necháme schladit v lednici. Upečený piškot necháme vychladnout, poté na něj namažeme jahodový džem a navrch navrstvíme vanilkový krém který ozdobíme libovolně jahodami, buď celými nebo překrájenými. Aby jahody držely pohromadě, přelijeme je trochou želatiny.

Mě se dort na poprvé nepovedl. Těsto vykynulo více než mělo, krém nezhoustnul a tak mi zbývá si dort zase jednou zopáknout:) Vám, kteří se do něj pustíte, hodně štěstí, určitě se vydaří!

4 komentáře:

Medvídek řekl(a)...

Tak po takovým lákavým příspěvků se mi úplně sbíhají sliny. Faktem je, že v tom tropickým vlhku a teplu máme spíš nanukáčový období. Ale jahody mám rád. To je super, žes nezapomněla na šlehačku!

Má to šťávu! řekl(a)...

díky:) já jahody taky můžu a hlavně i borůvky:)

Jessie řekl(a)...

jůů, krásné fotky a i jahody :D! mňam

Má to šťávu! řekl(a)...

díky za návštěvu Jessie:)