středa 12. srpna 2009

Bulharsko, Bulgaria, Болгария, Bulgarien

Rok se s rokem sešel a my s Kubou vyrazili na východ. Vybrali jsme trochu civilizovanější zemi, než loni. Bulharsko. Poštěstilo se nám letět letadlem do Sofie za velmi příznivou cenu a tak jsme neváhali. Odtamtud jsme se vezli už autobusem až do Sandanski, zde na nás kývl skoro černý taxikář jestli nechceme do Melniku, tak jsme jeli. Sice cesta vyšla na 20 leva, ale hned první den jsme byli na výchozím bodu, kde jsme chtěli započít naší 14 denní túru.

První noc spíme na odpočívadle na lavičkách kousek za Melnikem, směrem na Rožeňský klášter. Přemýšlím, jak to co nejlépe shrnout, aby textu nebylo zbytečně moc a čtení nebylo nudné (možná bude:), takže tedy jen ve zkratce.

2. den - cesta na Rožeňský klášter se po značené trase nedá jít, vede korytem řeky a kdesi se ztrácí, volíme lepší variantu, silnici. Stopování se daří a tak se vezeme:) Do kláštera nemůžeme, máme kraťasy:/ Nocujeme cca 8 Km před chatou Pirin.

3.den
- po zelené až na chatu Pirin, kde obědváme. Dále nás čeká pěkná štreka k Tevno jezeru. Cesta kamenitá, místy sníh, ale v sedýlku odměna v podobě super výhledu. Dnes nocujeme v chyži. Noc je pekelná, skoro nespím, Bulhaři totiž hrají a hrají a hrají...:-(

4. den
- vstáváme brzy, abychom si užili dopoledne sluníčka. Dnes nás čeká cesta na chatu Vichren. Celý den praží slunce a my nemáme opalovací krém, ojojojoj...(záchrana v podobě české výpravy, který jde proti nám - díky:) Pěkně jsme to dnes schytali se sluníčkem, jsme úplně totálně spálený. V tábořišti pod chatou Vichren rozděláváme stan a v místní hospůdce ochutnáváme klobásu, brambory se sýrem a Zagorku.

5. den
- budík zvoní v 5 hodin...ale jelikož jsme spálení, radši si dáváme den volno, abychom zregenerovaly naše spálené šunky. Takže dnes koupačka, praní, mega šopák, dvojité brambory, Zagorka, křížovka, časopisy.

6. den - opět budík na pátou ranní, ale tentokrát vstáváme. Kolem 6:15 vyrážíme směr vrchol Vichren. Převýšení cca 1 Km. Ještě, že mám Kubu, který mi pomáhá s báglem:) V 10:00 je vrchol zdolán a my si děláme první a poslední společnou fotku:-) Dnes je to vcelku náročný den, procházíme přes Končeto, kde je to opravdu vzdušné a pak pomalu scházíme dolů k chatě Javorov, kde dnes spíme.7. den - Čeká nás sestup dolů na chatu Predel. Cestou v klečích chytáme 4 hodinový liják. Potkáváme Čechy, kteří s námi mluví anglicky:) Dnes se i teplý čajík k obědu hodí. Noc trávíme v kempu, kde po nás nikdo nic nechce.

8. den - Taková malá noční hudba to byla...stopujeme do Banska. Čeká nás dnes nákup, juchůůů, samý dobroty:) Dnes taky rozhodujeme, že pojedeme na zbytek dní k moři. Čeká nás tedy jízda úzkokolejkou do Septemvri, zde hned přesedáme do Plovdivu, vlak do Burgasu nám jede až v 1:20 a tak zevlíme na nádraží.

9. den - 14. den - Poznáváme bulharské pobřeží, cca 60 Km od Burgasu. Sozopol, Černomorec, Pomorie, Primorsko. Spousta Čechů, mušlí, jídla (hlavně ty jejich zákusky), vedro, pohoda, veget, kemp na 2 dny za 50 leva!, moře, pláž, problémy s check inem, přesun do Sofie, sendvič a Praha.

Myslím, že až na jeden deštík se letošní dovolená povedla a za rok na sever, huráá! Foto je u a u Kuby.


3 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Ahojky Saší, vypadá to, že jste si to pěkně užili. :c) Jen pár poznatků - je velká škoda, že jste nešli na Rožen po značené, projít to jde, koryto řeky se sice ztrácí, ale značka od něj stoupá na vyhlídky, odkud jsou nádherné výhledy na Melnické pyramidy - fascinující pohledy!

Jinak jsme šli Pirin v opačném směru a docela jsme obdivovali, jak jste dali Vichren, protože ten sestup z vrcholu k chatě nám přišel vražednej.. Z druhý strany je to od Končeta trošku horolezeckej terének, ale za necelou hoďku jsme byli na vrcholu..

Každopádně fotky nádherný, jsou to úžasný hory! :c)

Má to šťávu! řekl(a)...

Čauky:-) My jsme právě tu značku na Rožeň nemohli najít někde se nám po cestě ztratila a když to šel Kuba prohlídnout dopředu, usoudil, že s báglama tam asi nevylezeme...tak jsme to vzdali.

Nám přišel zase sestup z Vichrenu hroznej:)

Unknown řekl(a)...

Jasně, bylo to trochu divočejší, ale lidi tam normálně chodili, no.. Ale to neva, hlavně, že jste došli :c)

Nojo, ono je to do kopce lepší s batohem trochu horolezit a z kopce scházet než naopak.. Taky bychom to nechtěli jít dolů ke Končetu :c) Ale nahoru to bylo v pohodě - semtam se přidržíš kamene, semtam se opřeš o hůlku..